Az állandó személyazonosító igazolvány kiadására irányuló eljárás kérelemre indul. A cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett nagykorú polgár és a kiskorú részére a személyazonosító igazolványt a törvényes képviselő kérelmére kell kiadni.
Az állandó személyazonosító igazolvány kiadását a korábbi igazolvány érvényességi idejének lejártát megelőző, legfeljebb 60 napon belül lehet kérni.
Az állandó személyazonosító igazolvány kiadására irányuló eljárásban a kérelmező személyesen köteles megjelenni. A személyes megjelenési kötelezettség alól kivétel, aki a személyes megjelenésében egészségügyi okból akadályozott (a kérelmező helyett meghatalmazottja is eljárhat ha a kezelőorvos által kiállított igazolás szerint a kérelmező egészségi állapota miatt nem képes a hatóság előtt személyesen megjelenni) és a 12 éven aluli kérelmező, ezen esetekben a kérelemhez csatolni kell egy darab igazolványképet.
Az újszülött Magyarországon élő magyar állampolgár részére törvényes képviselője a személyazonosító igazolvány iránti kérelmet a szülészeti intézményben, kórházban terjesztheti elő, melyet a születés helye szerint illetékes anyakönyvvezető továbbít az okmányiroda részére.
Ha a kérelmező – a magyar állampolgár újszülött kivételével - érvényes állandó személyazonosító igazolvánnyal vagy a személyazonosságát igazoló más érvényes okmánnyal (útlevél, kártya formátumú jogosítvány) nem rendelkezik, a személyazonosító igazolvány iránti kérelméhez be kell mutatnia:
- születési anyakönyvi kivonatát és a névviselés megállapítására alkalmas házassági anyakönyvi kivonatát,
- a doktori cím viselésére jogosító okiratot,
- külföldről hazatérő polgár esetében a magyar állampolgárságát igazoló érvényes állampolgársági bizonyítványát valamint a személyi azonosítót és a lakcímet igazoló hatósági igazolványát,vagy érvényes magyar útlevelét, születési, házassági anyakönyvi kivonatát,
- a bevándorolt jogállású személy esetében a bevándorlási engedélyt és a hiteles fordítású születési anyakönyvi kivonatot,
- menekült jogállású személy esetében a menekültügyi hatóság határozatát valamint ezen hatóság aláírásával és bélyegzőjével a hátoldalon hitelesített 2 darab fényképet,
- cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt álló kérelmező esetében a kérelemhez be kell mutatni a gondnokság alá helyezést tanúsító jogerős bírósági határozatot, a törvényes képviseletet igazoló jogerős gyámhatósági határozatot, valamint a törvényes képviselő személyazonosságát igazoló okmányt is.
Az okiratokat eredetiben vagy az eredetiről készített hiteles másolatban, külföldön kiállított okiratot hiteles magyar fordításban kell bemutatni. Magyar állampolgár külföldön történt születéséről, házasságkötéséről a hazai anyakönyvezés során kiállított anyakönyvi kivonatot, illetve annak hiteles másolatát kell bemutatni.
Ha a kérelmező érvényes állandó személyazonosító igazolvánnyal rendelkezik és az igazolvány adataiban változás következett be, az adatváltozást 8 napon belül be kell jelenteni és okiratokkal kell igazolni (pl. születési, házassági anyakönyvi kivonat, névváltoztatási okirat, mely anyakönyvezve van; doktori cím viselésére jogosító okirat.)
A személyazonosító igazolvány illetéke (avagy mennyibe kerül a személyi igazolvány?)
Az állandó személyazonosító igazolvány illetéke 1500.- forint. Ha az eljárásban az állandó személyazonosító igazolvány - adategyeztetés vagy adatpontosítás szükségessége miatt - átmenetileg nem adható ki és ezért ideiglenes személyazonosító igazolvány kiadása is szükséges, az eljárás illetéke 3000 forint.
Illetékmentes
- a 14. életévét be nem töltött polgár személyazonosító igazolvány iránti kérelme, kivéve az elveszett, megsemmisült, megrongálódott okmány cseréje esetén,
- a 70.életévét betöltött polgár személyazonosító igazolvány iránti kérelme, ha útlevéllel vagy kártyaformátumú vezetői engedéllyel nem rendelkezik.
- Illetékmentes az okmány cseréje, ha a csere a hatóság téves bejegyzésén alapul vagy az okmány gyártáshibás.