A jövőben nem kell álindokokkal otthon maradniuk a terézvárosi önkormányzat cégeinél azoknak a nőknek, akik a fájdalmas menstruációtól szenvednek.
A menstruációs szabadság bevezetése ennél többet is jelent: kiderülhet, húzódik-e betegség a panaszok mögött és legfőképp változhat a közbeszéd egy olyan témában, amit eddig a prüdéria és a szégyenlősség dominált.
Tabudöntőnek számító lépést tett rögtön a nyári szünet utáni első ülésén a terézvárosi képviselő-testület: mindenki támogatta Soproni Tamás polgármester javaslatát a menstruációs szabadság bevezetéséről az önkormányzat cégeinél.
Nem gyengeség
„A legjobb értelemben vett szabadság alkotóeleme, hogy merünk beszélni azokról a problémákról, amelyekről korábban sokszor egyszerű prüdéria, társadalmi szégyenlősség miatt nem mertünk, pedig emberek százezreit érintik. A fájdalmas menstruáció nem gyengeség. Nem lehet stigmatizálni. Nem lehet hatékony munkavégzést várni attól, akit kínoz a fájdalom, akár a katedrán áll, akár a számítógépnél ül vagy a gyártósor mellett dolgozik” – indokolta kezdeményezését Soproni Tamás. Emlékeztetett, hogy kutatások alapján a fiatal nők 60-90 százaléka szenved a dysmenorrhoeától, azaz a fájdalmas menstruációtól.
A döntés értelmében a jövőben az önkormányzat cégeinél dolgozó, fájdalmas menstruációtól szenvedő nők havonta egy extra fizetett szabadnapot kapnak orvosi igazolás alapján. A polgármesteri hivatalban dolgozóknak erre egyelőre nem lesz lehetőségük, ugyanis a köztisztviselőknél a jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy ilyen jellegű pótszabadnapot biztosítson a munkáltató. Ezért a képviselő-testület a foglalkoztatáspolitikáért felelős technológiai és ipari miniszterhez fordul, hogy indítsa el a jogalkotási folyamatot a menstruációs szabadság törvénybe foglalása érdekében.
Szerző: Gajdács Emese
(terezvaros.hu)